Wsparcie nauczycieli
- Opieka mentorska Konsultacje metodyczne prowadzone przez mentorów dla nauczycieli bez doświadczenia lub z małym doświadczeniem w prowadzeniu kół algorytmiczno-programistycznych. Nauczyciel objęty mentoringiem będzie mógł w trybie ciągłym kontaktować się z mentorem poprzez środki komunikacji elektronicznej.
- Wsparcie ze strony wykładowców-asystentów Pomoc wykładowców-asystentów w prowadzeniu zajęć. Nauczyciele gwarantowaliby jakość metodyczną prowadzonych zajęć, natomiast wykładowcy-asystenci wspieraliby ich na zajęciach w rozwiązywaniu problemów technicznych i merytorycznych związanych z używanym środowiskiem programistycznym oraz zastosowaniem i implementacją różnorodnych metod algorytmicznych i struktur danych. Wykładowcy-asystenci wspieraliby także nauczycieli w rozwiązywaniu indywidualnych problemów poszczególnych uczniów, jak też prowadzili indywidualnie zajęcia ze wskazanymi przez nauczyciela uczniami.
- Aktualizacja i utrzymanie obudowy informatycznej co najmniej jednego programu kółka informatycznego
- Kursy dla średnio zaawansowanych nauczycieli z algorytmiki i programowania
- Internetowy kurs z programowania i algorytmiki dla początkujących – osiągnięcie umiejętności projektowania algorytmów i ich programowania na poziomie zadań maturalnych z informatyki
- Warsztaty doskonalące, zróżnicowane pod względem trudności i zaawansowania odbiorców
- Wynagrodzenie za prowadzenie zajęć
- Wsparcie technologiczne w prowadzeniu zajęć
Kurs z algorytmiki i programowania dla średniozaawansowanych nauczycieli
Zgłoszenia przyjmujemy do dnia 6 listopada 2024 r.
O kursie
W imieniu realizatorów projektu „Mistrzostwa w Algorytmice i Programowaniu - Uczniowie” zapraszamy nauczycieli do wzięcia udziału w pięciodniowym, stacjonarnym kursie z programowania i algorytmiki. Kurs jest skierowany do nauczycieli, którzy mają doświadczenie w projektowaniu algorytmów i programowaniu na poziomie I etapu Olimpiady Informatycznej. Kurs będzie poświęcony algorytmom grafowym najczęściej pojawiającym się w zadaniach olimpijskich. Poszczególne tematy będą ilustrowane specjalnie dobranymi zadaniami z Olimpiady Informatycznej i innych konkursów algorytmiczno-programistycznych. Językiem programowania na kursie będzie C++ a środowiskiem treningowym szkopul.edu.pl.
Prowadzący
Ireneusz Bujnowski
Znakomity dydaktyk. Twórca szkoły olimpijskiej w Białymstoku. Nauczyciel informatyki z ponad trzydziestoletnim stażem. Wychowawca dziesiątek finalistów Olimpiady Informatycznej oraz nauczyciel uczniów, którzy z powodzeniem zdają egzamin maturalny z informatyki. Laureat Informatycznego Superbelfra w roku 2024.
Andrzej Dyrek
Znakomity dydaktyk. Nauczyciel informatyki i fizyki z ponad trzydziestoletnim stażem. Wychowawca dziesiątek finalistów Olimpiady Informatycznej oraz nauczyciel uczniów, którzy z powodzeniem zdawali egzamin maturalny z informatyki. Autor podręczników z informatyki.
Plan kursu
- Przypomnienie podstawowych struktur danych STL: stos, kolejka, vector, set, mapa
- Wprowadzenie do teorii grafów – podstawowe definicje i twierdzenia
- Komputerowa reprezentacja grafów
- Przeszukiwanie grafów i ich implementacje: przeszukiwanie w głąb (DFS), przeszukiwanie wszerz (BFS)
- Problemy spójności w grafach (spójność, dwuspójność, silna spójność, drzewa rozpinające)
- Problem sumowania zbiorów rozłącznych i minimalne drzewa rozpinające
- Cykle Eulera i Hamiltona
- Sortowanie topologiczne
- Najkrótsze ścieżki w grafach ważonych
Terminarz
25 – 29 listopada 2024 r.
Miejsce
Warszawa
Warunki udziału w kursie
Osoby zainteresowane udziałem w kursie bardzo prosimy o wstępną deklarację udziału poprzez wypełnienie formularza pod adresem: https://forms.office.com/e/zeiFk4dHrW. Pierwszeństwo udziału w kursie będą mieli nauczyciele spoza ośrodków akademickich i ci, którzy wcale lub rzadko korzystali z dotychczasowych kursów.
Uczestnicy kursu będą mieli zapewnione bezpłatne zakwaterowanie i wyżywienie podczas pobytu na kursie oraz zwrócone koszty podróży.
Kurs z podstaw algorytmiki i programowania dla nauczycieli
Na zgłoszenia na zajęcia stacjonarne czekamy do 18 października 2024 r. do godz. 12:00. Na zajęcia internetowe nabór będzie trwał do czasu rozpoczęcia zajęć.
O kursie
W imieniu realizatorów projektu „Mistrzostwa w Algorytmice i Programowaniu - Uczniowie” zapraszamy nauczycieli do wzięcia udziału w kursie z podstaw programowania i algorytmiki. Kurs jest skierowany przede wszystkim do nauczycieli uczących informatyki w szkołach średnich, którzy w przyszłości chcieliby pracować z uczniami uzdolnionymi informatycznie, ze szczególnym uwzględnieniem algorytmiki i programowania. Celem kursu jest doskonalenie umiejętności programistycznych i algorytmicznych jego uczestników na poziomie zadań maturalnych z informatyki w zakresie algorytmiki i programowania. Językiem programowania używanym na kursie jest C++, jako podstawowy język używany w konkursach programistycznych. Znajomość podstaw programowania w C++ będzie pomocna, choć nie jest konieczna. Tym nie mniej od uczestników kursu wymagana jest znajomość podstawowych konstrukcji programistycznych, jak instrukcja przypisania, instrukcje warunkowe, pętle, funkcje.
Kurs będzie się składał z dwóch części:
-stacjonarnej w weekend 26, 27 października 2024 r., której celem jest zapoznanie uczestników ze środowiskiem programistycznym oraz wprowadzenie do programowania w C++;
- internetowej, w listopadzie i grudniu, dwa razy w tygodniu po 1 godzinie, której celem jest doskonalenie umiejętności programistycznych i algorytmicznych poprzez wspólne rozwiązywanie zadań maturalnych.
W części stacjonarnej może wziąć udział co najwyżej 50 nauczycieli. Część internetowa będzie otwarta i dostępna dla każdego zainteresowanego. Pierwszeństwo uczestnictwa w kursie stacjonarnym będą mieli nauczyciele, którzy nie byli wcześniej uczestnikami projektu MAP, pochodzą z regionów słabo reprezentowanych w Olimpiadzie Informatycznej i są gotowi w przyszłości pracować z uczniami uzdolnionymi informatycznie w swoim środowisku.
Prowadzący
1. Andrzej Dyrek
Znakomity dydaktyk. Nauczyciel informatyki i fizyki z ponad trzydziestoletnim stażem. Wychowawca dziesiątek finalistów Olimpiady Informatycznej oraz nauczyciel uczniów, którzy z powodzeniem zdawali egzamin maturalny z informatyki. Autor podręczników z informatyki.
2. Joanna Śmigielska
Nauczycielka informatyki w XIV LO im. Stanisława Staszica w Warszawie. Wychowawczyni dziesiątek finalistów i laureatów Olimpiady Informatycznej. Znakomite wyniki wychowanków na maturze z informatyki. Animatorka młodzieżowej społeczności informatycznej, założycielka fundacji „Informatyka na Start”. Za swoje osiągnięcia w pracy z młodzieżą uzdolnioną informatycznie została wyróżniona tytułem Informatycznego Superbelfra Roku 2022, jak też otrzymała prestiżową nagrodę im. Marka Cara przyznawaną przez środowisko Forum Teleinformatyki.
Plan kursu
Układanie i programowanie algorytmów w C++ na poziomie egzaminu maturalnego z informatyki. Poruszone zostaną następujące tematy:
- Programy "Wczytaj-policz-wypisz" (przykłady)
- Wprowadzenie do środowiska Szkopuł.edu.pl (wykorzystywane do pracy podczas części zdalnej)
- Typy danych w języku C++ (zajawka)
- Tablice/wektory (przechowywanie danych, przetwarzanie danych online/offline)
- Liczby całkowite i ich własności (podzielniki, liczby pierwsze, rozkład na czynniki, NWD/NWW, sito Eratostenesa)
- Systemy pozycyjne (bin, oct, hex)
- Funkcje (argumenty przekazywane przez wartość, zasięg zmiennych)
- Ciągi liczbowe (podciągi o określonych własnościach, monotoniczność, liczba modalna, sumy prefiksowe)
- Ciągi znaków (kody ASCII, duże/małe litery, szyfrowanie, wzorce tekstowe, konwersje int/str, operacje na cyfrach liczb)
- Rekurencja versus iteracja
Zagadnienia dodatkowe:
======================
- Liczby zmiennoprzecinkowe
- Gry dla dwóch osób (proste przykłady, strategia wygrywające)
- Sortowanie (STL + funkcje porównujące)
- Tablice dwuwymiarowe (tablice par, np. punkty na płaszczyźnie)
Terminarz
Część stacjonarna: 26, 27 października 2024 r. w Warszawie
Część internetowa: listopad, grudzień 2024 r., dwa razy w tygodniu po 1 godzinie
Miejsce
Kurs zostanie przeprowadzony na kanale YouTube dedykowanemu projektowi MAP:
https://www.youtube.com/c/MAPMistrzostwawAlgorytmiceiProgramowaniu/featured
w zakładce Kurs z podstaw algorytmiki i programowania dla nauczycieli, z wykorzystaniem systemu szkopul.edu.pl do ćwiczeń.
Warunki udziału w kursie
Część internetowa kursu będzie otwarta, ale żeby w pełni skorzystać z kursu (dostęp do materiałów, komunikacja z prowadzącymi) należy posiadać lub utworzyć konto w portalu szkopul.edu.pl i zarejestrować się na kurs (sposób rejestracji zostanie ustalony). Co najwyżej pięćdziesięciu nauczycieli może wziąć udział w części stacjonarnej. Osoby zainteresowane udziałem w kursie bardzo prosimy o wstępną deklarację udziału poprzez wypełnienie formularza pod adresem: https://forms.office.com/e/MRrcV43wZY w którym prosimy o ocenienie poziomu kompetencji programistycznych i podanie motywacji udziału w kursie.
Uczestnicy zajęć stacjonarnych będą mieli zapewnione bezpłatne zakwaterowanie i wyżywienie podczas pobytu na zajęciach oraz zwrócone koszty podróży.
KONSULTACJE ON-LINE
W imieniu realizatorów projektu „Mistrzostwa w Algorytmice i Programowaniu - Uczniowie” zapraszamy na otwarte konsultacje on-line z zakresu programowania, algorytmiki oraz środowiska treningowego szkopul.edu.pl. Konsultacje są przede wszystkim przeznaczone dla uczniów szkół średnich biorących udział w projekcie MAP, ale pytania mogą też zadawać inni uczniowie, stawiający pierwsze kroki w konkursach algorytmiczno-programistycznych i napotykający trudności techniczne w programowaniu lub w zrozumieniu konstrukcji algorytmicznych. Konsultacje będą dotyczyć także korzystania z systemu treningowego https://szkopul.edu.pl/, który umożliwia automatyczne sprawdzanie rozwiązań dla setek zadań z różnego rodzaju konkursów algorytmiczno programistycznych. Konsultacje są także otwarte dla nauczycieli korzystających z tego systemu. Podczas konsultacji jednak nie będą udzielane odpowiedzi na temat zadań z aktualnie trwających konkursów, w tym pierwszych etapów Olimpiady Informatycznej i Olimpiady Informatycznej Juniorów.
Konsultant
Jakub Rożek
Jakub Rożek jest studentem informatyki na Wydziale Matematyki, Informatyki i Mechaniki Uniwersytetu Warszawskiego oraz laureatem XXVIII Olimpiady Informatycznej. Aktywnie uczestniczy w rozwijaniu systemu szkopuł.edu.pl.
Terminarz
Wtorki, godziny 18:00 – 20:00, poczynając od 15 października 2024 r.
Miejsce
Platforma Microsoft Teams
Link: https://teams.microsoft.com/l/meetup-join/19%3ameeting_ZWYzNjc4MjgtNTAxNC00YTFkLTk2ZjktNWQzMDE3NzE4NjFi%40thread.v2/0?context=%7b%22Tid%22%3a%22486520f3-bbb7-4281-b23e-c46bcdc0feaa%22%2c%22Oid%22%3a%227ddbd2ab-e546-4b8b-8b66-7568945db10b%22%7d
Identyfikator spotkania: 357 698 629 773
Kod dostępu: QTZrLF
Zalecamy wcześniejsze sformułowanie pytania i przesłanie go do Jakuba mailem na adres konsultacje.map@fri.edu.pl. Pozwoli to na lepsze przygotowanie odpowiedzi bądź udzielenie jej mailowo.