05 MAJ 2022

Internetowe mini kursy.

Od 9 maja 2022 roku, od godziny 9:00, na kanale: https://www.youtube.com/.../MAPMistrzostwawAlgorytmiceiPr... dostępne będą dwa atrakcyjne, internetowe mini kursy przygotowane przez wybitnych ekspertów w swoich dziedzinach, przeznaczone dla uczestników projektu (uczniów i nauczycieli), jak też dla każdego pragnącego poszerzyć swoje informatyczne horyzonty. W komentarzach można zadawać pytania, na które autorzy odpowiedzą podczas internetowego spotkania w czerwcu na żywo.

Mini kurs 1
Tytuł: Programowanie w Pythonie i jego zastosowanie do analizy danych
Autor: dr Janusz Jabłonowski
Streszczenie: Python jest niezwykłym narzędziem. Dzięki swojej prostocie i elegancji stał się jednym z najpopularniejszych języków programowania. Ale nie popularność jest najważniejsza, Python jest językiem, w którym można w pełni poczuć radość z programowania, a przy okazji napisać ciekawe programy używające rozbudowanych typów danych. A to tylko początek...
W czasie naszych spotkań przyjrzymy się Pythonowi i narzędziom wspomagającym z nim pracę, przygotujemy pizzę i napiszemy jeszcze trochę innych programów, w których m.in. zapoznamy się z dostępnymi strukturami danych w tym nietypowym (dwuznaczność zamierzona) języku.
O autorze: dr Janusz Jabłonowski jest pracownikiem Wydziału Matematyki, Informatyki i Mechaniki Uniwersytetu Warszawskiego, specjalizuje się w językach programowania, jest ekspertem Centralnej Komisja Egzaminacyjnej.

Mini-kurs 2
Tytuł: Teoria gier w sztucznej inteligencji
Autor: dr Oskar Skibski
Streszczenie: Stworzenie maszyny, która potrafi wygrać z człowiekiem w gry wymagające logicznego myślenia, stanowiło wyzwanie przez wiele lat. W tej serii wykładów przedstawimy stare jak i nowe związki teorii gier ze sztuczną inteligencją. Opowiemy o grze w ratowanie słoni, systemie wymiany nerek i o tym, w jaki sposób wytłumaczyć przy użyciu teorii gier dlaczego lew jest groźny.
O autorze: dr Oskar Skibski jest pracownikiem Wydziału Matematyki, Informatyki i Mechaniki Uniwersytetu Warszawskiego, specjalizuje się w algorytmicznej teorii gier oraz analizie sieci, wybitny dydaktyk, redaktor miesięcznika Delta.